Głogów Małopolski
Budujesz nowy dom? Sprawdź, j (...)
Fakty i mity na temat ocieplania pianką poliuretanową
Popularność tej metody z roku na rok jest coraz większa. Izolacje natryskowe pianką są stosowane zarówno w przypadku domków jednorodzinnych, a także budynków przemysłowych i gospodarczych, magazynów oraz innych nietypowych konstrukcji. Postanowiliśmy zweryfikować prawdziwość głównych tez odnoszących się do właściwości pianki PUR.
Pianka PUR zapewnia najlepszą termoizolacyjność
Fakt. Elastyczny materiał sam w sobie cechuje się dużą termoizolacyjnością, ale dodatkowym atutem jest nienaganna szczelność ocieplenia. Izolacje natryskowe pozwalają bez trudu zabezpieczyć nawet najbardziej skomplikowane kształty, bez pozostawienia wolnych przestrzeni. A zatem, doskonałe właściwości termoizolacyjne pianki są prawdą.
Pianka poliuretanowa może powodować gnicie drewna
Mit. Pianka PUR jest barierą dla powetrza i rzeczywiście zatrzymuje nadmiar wilgoci, co pozwala zatrzymać rozwój grzybów i pleśni. Materiał jest jednak paroprzepuszczalny, dzięki czemu, zapewnia optymalną wentylację. Problem gnicia drewna mógłby się wydarzyć w sytuacji, gdy ocieplenie zostałoby położone na wilgotne drewno. Dlatego też, fachowcy zawsze sprawdzają ten czynnik przed podjęciem prac.
Fakt. Szczelna warstwa termoizolacyjna wpływa na większą energooszczędność budynku. W ten sposób, doskonale chroni dom przed zimnem i zabezpiecza przed nadmierną utratą ciepła. Dzięki temu, ocieplanie poddasza pianką rzeczywiście generuje oszczędności z tytułu mniej intensywnego ogrzewania. Mogą one wynieść nawet do 60% w skali roku.
Pianka z biegiem czasu traci swoje właściwości
Mit. Piana poliuretanowa jest odporna na skrajne temperatury oraz naprężenia. Przez wiele lat zachowuje niezmienioną strukturę, a walory termoizolacyjne nie spadają z biegiem lat. Dowodem na to jest fakt, że producenci udzielają gwarancji nawet do 25-30 lat.
Fakt. Paroprzepuszczalna i oddychająca pianka zapewnia lepszą wentylację i dobry mikroklimat w pomieszczeniu. Jednocześnie, zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni. Kolejnym aspektem wpływającym na wyższy komfort są właściwości akustyczne. Ocieplanie poddasza pianką pozwala odciąć się od zewnętrznych hałasów
W lecie występuje problem nadmiernego nagrzewania
Mit. Termoizolacyjność pianki poliuretanowej sprawdza się także latem. Materiał chroni przed nadmiernym nagrzewaniem, co odciąża urządzenia chłodzące i pozwala utrzymać komfortową temperaturę także w upale dni.
Pianka PUR jest podatna na promieniowanie UV
Fakt. Na szczęście producenci dbają o wysoką jakość piany, która zyskuje dodatkową odporność na ten czynnik. Co więcej, biorąc pod uwagę specyfikę ocieplania budynków, podatność na promienie UV nie stanowi problemu, ponieważ pianka nie jest wystawiona na ich działanie.
Budujesz nowy dom? Sprawdź, j (...)
Jakie role w naszym domu pełn (...)